WordPress i Adsense

Jedną z metod zarabiania na blogu jest wstawienie reklamy kontekstowej. Nie musi to być tylko reklama Google’a. Mogą to być także reklamy Adkontekstu czy OnetKontekstu. Oczywiście, aby był sens wstawienia takiej reklamy należy mieć dość dużą liczbę odwiedzin dziennie na blogu. W tym pomoże nam wpis o darmowym pozycjonowaniu.

Moim zdaniem reklamę kontekstową, np. AdSense, najlepiej umieścić na początku wpisu, po lewej stronie. Nie może wyróżniać się zbytnio od stylu wpisu. Kolor czcionki, kolor linku, podkreślenia powinny być identyczne jak na całym blogu. Dlaczego tak?

Otóż, przyzwyczailiśmy się ignorować reklamy i nie zauważać ich, jeśli zbyt się wyróżniają. Jeśli reklamy będą podobne do treści artykułów mogą przyciągnąć uwagę czytelnika, a tym samym jest szansa, że w nią kliknie. A my zarobimy na hosting i domenę 🙂

W bloku reklamowym Adsense mamy możliwość ustawić rodzaj i wielkość czcionki, kolor linku i tekstu oraz kolor tła. Niestety linki w reklamie są podkreślone. Dlatego też muszą być podkreślone i na blogu. To akurat łatwo zmienić. Wystarczy wyedytować plik style.css szablonu bloga, znaleźć wpis za to odpowiadający i dodać w nim podkreślenie. U mnie ta reguła css jest taka:
[cc lang=’css’ line_numbers=’false’]a, a:visited { color: #A91110; text-decoration: underline; }[/cc]

Po tej zmianie pora na wstawienie kodu reklamy. Najlepiej tak by samo się wyświetlało i była to jednorazowa robota.

Proponuję Adsense dodać tylko do wpisów, na ich początku. Jak to zrobić?

Wyedytuj plik odpowiedzialny za wyświetlanie pojedynczego wpisu. Zazwyczaj jest to plik single.php. Znajduje się w katalogu:

/wp-content/themes/katalog_theme_bloga/

Jeśli nie ma takiego pliku, to kod odpowiedzialny za wyświetlanie wpisu jest w pliku index.php.

Poszukaj podobnego kodu i  wstaw kod zaznaczony opisany jako “kod reklamowy” . W miejsce pomiędzy “kod Adsense” oraz “koniec kodu Adsense” wstaw kod modułu AdSense. .
[cc lang=’html4strict’ line_numbers=’false’]

[/cc]
W to miejsce wstawiam jednostkę reklamową o szerokości 300 pikseli. Umieszczam ją w znaczniku div, większym o 10 px, żeby był ładny odstęp pomiędzy reklamą a tekstem wpisu. Reklama jest otoczona tekstem z prawej strony.

Tą metodą można wstawiać reklamy także w innych miejscach na blogu. Można także wstawić rekalmy w treści wpisu przy pomocy odpowiedniej wtyczki.

3 komentarze

 1. Jantar Studio

  Bardzo dobrze i czytelnie opisana zasada Adsense. Skorzystam.

 2. Jacek

  Całkiem nieźle opisany poradnik. Ze swoich obserwacji widzę, że najlepszy efekt mają reklamy w lewym górnym rogu strony.
  Do tego nieźle “wchodzą”, co mnie zdziwiło reklamy adsense w postaci linków. Dobrze jest wrzucić je w okolicy menu nawigacji – wtedy mają dość duży CTR (klikalność).
  Warto też co jakiś czas zmienić reklamy – ludzie się przyzwyczajają do reklam i warto zmienić np. kolor linków albo tło na bardziej kontrastowe.

 3. Hosting Boy

  Reklamy AdSense mogą przynieść wiele dochodu. W Google jest specjalna sekcja, która pomaga najlepiej zarabiającym na AdSense klientom. Ich zarobki z reklam to nawet 12tyś PLN miesięcznie! Żeby dojść do takich zarobków zachęcam do stosowania powyższych zasad. Małym stronom internetowym Google nie pomoże więc należy sobie jakoś radzić. Oto mapa miejsc na stronie internetowej, gdzie jest wiąksza szansa na uzyskanie kliknięć https://www.google.com/adsense/support/bin/answer.py?hl=en&answer=17954

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *