Ochrona przed hotlinkowaniem

Zdarzyło się ostatnio, że z jednego z moich serwisów nielegalnie skopiowano kilka artykułów mojego autorstwa. Mimo wyraźnego zapisu w stopce “Kopiowanie jakichkolwiek treści bez zezwolenia zabronione” młody człowiek z Krakowa, na dodatek student szacownej uczelni, kierunku informatycznego, tego czynu dokonał.

Po moich interwencjach wpisał na swojej stronie nazwę mojego serwisu www.jakto.eu jako autora, w formie tekstu, a nie linka do strony.

Pomijam tutaj sprawę dotyczącą legalności takich działań i podjętych moich kroków. Jak wszystko się wyjaśni być może napiszę więcej na ten temat.

Tutaj natomiast napiszę jak bronić się przed hotlinkowaniem. Otóż nie dość, że skopiował treści to jeszcze hotlinkował obrazki na moim serwerze.

Hotlink to technika budowania serwisu internetowego w oparciu o cudze zasoby. Mowa tutaj o zajmujących przepustowość i miejsce na serwerze plikach multimedialnych, plikach graficznych, plikach archiwalnych lub programach komputerowych.

Technika ta przez większość użytkowników Internetu uważana jest za nieetyczną i jest zwalczana przez autorów adresów źródłowych. Jest techniką pasożytniczą wykorzystującą obce zasoby w celu popularyzacji własnej marki lub świadomym działaniem na niekorzyść witryny/serwera z którego pliki są pobierane. źródło: Wikipedia

Jest prosty sposób ochrony przed hotlinkowaniem za pomocą wpisu w pliku htaccess. Jeśli masz hosting w Cal.pl to w DirectAdminie możesz łatwo włączyć ochronę wypełniając formularz. Oto przykładowy plik htaccess wygenerowany dla serwisu Praktyczne Porady

[cc lang=’html4strict’ line_numbers=’false’]RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^(http://|https://)(www.)?(|serwis4u.com|jakto.eu|ziola.zdrowawiedza.pl).*$ [NC]
RewriteRule \.(jpe?g|gif|bmp|png)$ hot.abc [L][/cc]

Co oznaczają poszczególne dyrektywy?

W lini nr 2 pozwalamy wyświetlić obrazek dla przeglądarki, która nie wysyła poprawnego nagłówka HTTP_REFERER

W linii nr 3 wpisujemy wszystkie adresy domen i subdomen, które mogą pobierać obrazki.

Następny wpis informuje serwer by dla pozostałych linków wyświetlił plik hot.abc Rozszerzenie pliku graficznego abc zostało specjalnie zmienione by nie blokował sam siebie. Przeglądarka poprawnie wyświetli plik graficzny ze zmienionym rozszerzeniem. Zobacz jaki plik wyświetlam.

Idź po więcej informacji.

mod_rewrite. Podręcznik administratoramod_rewrite. Podręcznik administratora, więcej…

Moduł mod_rewrite, nazywany często “scyzorykiem armii szwajcarskiej”, to potężne narzędzie administratorów serwerów WWW, które uruchomiono w oparciu o Apache. Za jego pomocą można w dowolny niemal sposób manipulować adresami URL wpisywanymi przez użytkowników w przeglądarce internetowej. Mod_rewrite, oparty na dyrektywach i wyrażeniach regularnych, pozwala na zmianę postaci adresów URL w oparciu o zmienne środowiskowe, nagłówki HTTP i wiele innych warunków. Ogromne możliwości mod_rewrite sprawiają, że jest on określany jako “równie skomplikowany i tajemniczy jak magia woodoo”.

2 komentarze

  1. Kobejasi

    A tutaj przykład co zrobić, jeśli ktoś hotlinkuje twoje zdjęcia 😉
    tutaj

  2. Igor

    Niestety u mnie nie działa 🙁
    W takiej formie nie daje żadnego efektu …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *