Taki sam e-mail do wielu odbiorców.

Spam. Profilaktyka i obrona.Jakiś czas temu otrzymałem e-maila z ostrzeżeniem o wirusie. Po sprawdzeniu okazało się, że jest to typowy łańcuszek, żart dowcipnisia.

Ale nie to podniosło mi ciśnienie. Otóż w polu do widniało 170 adresów mail, w tym także mój.

Nieświadom niebezpieczeństwa nadawca napisał list dodając całą swoją książkę adresową w pole Do, czyli każdy odbiorca dostał w prezencie 169 adresów mail (oprócz swojego).

Na dodatek nadawca korzystał z konta Google, więc bez problemu list został rozesłany. Gdyby korzystał z konta e-mail na krajowych serwerach, niestety (na jego szczęście) nie wysłałby takiej ilości listów. Administratorzy nie pozwalają na masową rozsyłkę listów z obawy o spam.

Widząc, że niestety poziom wiedzy informatycznej jest dalej niski, postanowiłem napisać artykuł o tym , jak pisać maila do kilku osób, aby każda z nich nie widziała innych adresów.

Bez komentarza pozostawiam sens tego typu e-maili. Proszę każdego nadawcę przed wysłaniem e-maili o takiej samej treści, do wielu osób jednocześnie, o powtórne przemyślenie decyzji.
Profilaktyka antysapmowaUWAGA. Pisząc takie e-maile możesz mieć mniej znajomych i etykietkę….. W miejsce kropek wpisz epitet, jakim potraktowałbyś kogoś, kto wysłałby Twój adres, telefon itp. do wszystkich swoich znajomych, bez pytania Ciebie o zgodę.

Dosyć tych dywagacji. Pora na przepis.

Zaczynamy od Thunderbirda. Moim zdaniem to jeden z lepszych, całkowicie DARMOWYCH klientów pocztowych.

Jeśli go jeszcze nie masz, znajdziesz go tutaj. Po zainstalowaniu i konfiguracji kont pora na nowy list. Jeśli masz kłopoty z instalacją lub konfiguracją pomocy szukaj tutaj ( uwaga. pomoc otworzy się w nowym oknie przeglądarki). Jeżeli w dalszym ciągu czegoś nie będziesz umiał/a zrobić napisz do mnie. Chętnie pomogę, może nawet napiszę poradę na ten temat.

THUNDERBIRD
Thunderbird Tworzymy nową wiadomość. W polu Do wpisujemy nasz adres e-mail.
Klikamy poniżej pola Do i zmieniamy na: Ukryta kopia, obok wpisujemy adres następnego odbiorcy. Możesz dodać wiele adresów w polu Ukryta kopia

Jak to działa? Prosto mówiąc, program pocztowy wyśle ten sam list do każdego wpisanego adresata. Każdy odbiorca zobaczy tylko nasz adres mail, nie widząc pozostałych. Widać to dokładnie na zrzucie ekranu (kliknij na obrazku, by go powiększyć) .

GMAIL
Gmail Podobnie jest w Gmail, czyli kontach pocztowych Google. Klikamy
Napisz wiadomość, adres mail w pole Do, pozostałe adresy w pole Ukryta kopia. Wszystko to widać na zrzucie ekranu obok.
OUTLOOK EXPRESS
outlook.jpg Na koniec opisze jak to zrobić w Outlook Express, programie, którego nie lubię i nie używam.
Po kolei:
-tworzymy nową wiadomość,
– kliknij w polu Do, otworzy się okno wybierz adresatów,
– wpisz adresatów w pole UDW. co to za pole?

Kliknij na nim i wciśnij F1, pojawi się dymek podpowiedzi: Dodaje nazwę kontaktu lub grupy zaznaczoną na liście w książce adresowej do pola UDW wiadomości wychodzącej.

Każdy odbiorca wymieniony w polu UDW otrzyma e-maila, w którym w polu Do nie będzie jego adresu e-mail tylko: Undisclosed-Recipient: (Podziękowania dla KM za zwrócenie uwagi na ten błąd Outlook Express’a)

Właśnie o to nam chodziło, jeszcze tylko zrzut ekranu:

To chyba wszystko, jeśli czegoś nie wyjaśniłem, napisz do mnie.

Idź po więcej informacji.

Windows XP. Instalacja i naprawa. Ćwiczenia praktyczne

Windows XP. Instalacja i naprawa. Ćwiczenia praktyczne

Wśród setek książek poświęconych systemowi operacyjnemu Windows XP trudno jest znaleźć taką, która szczegółowo opisuje proces instalacji i czynności, jakie należy przedsięwziąć po awarii systemu. Tymczasem początkujący użytkownicy komputerów właśnie z tym mają najwięcej problemów. Jak skonfigurować BIOS i jak podzielić dysk na partycje? Jakie opcje wybrać przy instalacji systemu? Co zrobić, gdy system zacznie się dziwnie zachowywać?

8 komentarzy

 1. KM

  w outlook expres wg twej metody odbiorca nie widzi swojego adresu tylko unlisted-recipients:; no To-header on input

 2. Kamys

  Właśnie sprawdziłem jak to jest z wp.pl, z której korzystem i proszę również można wysłać nie podając wszystkich adresatów. Pod polem adresatów jest link “Dodaj Do wiadomości , Ukryte do wiadomości”. Nie zdawałem sobie wcześniej sprawy, no ale w sumie to nie wysyłałem nigdy łańcuszków, pzdr

 3. PietdeBo

  ja dalej nie rozxumiem jak mams kopiowac wszystkie adresy??????????? jeden adres skopiowac na gorze i reszte na dole czy jak??????piszcie ludzie jasniej..

 4. Marek Rusak

  @PietdeBo
  Napisz dokładniej czego nie rozumiesz, jaki masz czytnik poczty (program do wysyłania i odbierania poczty). Postaram się prościej napisać niezrozumiałe fragmenty.

 5. irek

  Proszę o precyzyjniejsze wyjaśnienie. Jeżeli w polu >Ukryta KopiaDoDo< to wszyscy otrzymają info: undisclosed recipient. Nie da się zrobić w TB by odbiorca z listy widział tylko siebie jako odbiorcę maila.

 6. irek

  Proszę o precyzyjniejsze wyjaśnienie. Jeżeli w polu Ukryta Kopia podamy listę dystrybucyjną, bądź większą liczbę adresów, to i tak każdy z odbiorców otrzyma maila, w którym w polu odbiorca będzie widział nie siebie, tylko odbiorcę wpisanego w pole Do. Wszyscy tego samego. Jeżeli wyślemy maile bez pola Do to wszyscy otrzymają info: undisclosed recipient. Nie da się zrobić w TB by odbiorca z listy widział tylko siebie jako odbiorcę maila.

 7. Emma

  Jak skonfigurować outlook express, żeby można było wysyłać zawsze swoją odpowiedź do stałej grupy ośmiu osób? Chciałabym, żeby każda z nich wiedziała, że odpowiedź poszła do wszystkich, a ich komputery nie traktowały tej wiadomości jako spam.

 8. Łukasz

  Witam,

  szukam takiej opcji w programie aby odp kilku osobom na raz…Tzn. otrzymuję no 20 maili i chciałbym wszystkim napisac to samo (warunki dokonanej transakcji, dane do przelewu itp) czy mogę np. zaznaczyć te 20 maili bez ich otwierania i wysłąc do tych 20 osób 1 wiadomośc? Wiem, że można kopiowac maile i wklejeć do nowego okna i wysłąć 20 razem ale to tyle czasu zajmuje co odp kazdemu z osobna…Prosze o odp

Trackbacis/Pingbacki

 1. email do wielu odbiorców | Praktyczne Porady Online - [...] niestety poziom wiedzy informatycznej jest dalej znikomy, postanowiłem napisać artykuł o tym , jak pisać maila do kilku osób,…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *