Bity, bajty, kilobajty, megabajty, terabajty.

Ilość danych w informatyce mierzy się za pomocą dwóch jednostek podstawowych: bitów i bajtów.
Bit to podstawowa jednostka, może przyjmować wartość 0 lub 1. Zbyt wygodne to nie jest. Dlatego też postanowiono zgrupować bity w porcje po 8 i takiej porcji nadano nazwę bajt.
Pozwala to na zapis jednej z 256 wartości. W ten sposób można zakodować wszystkie litery alfabetu i kilkadziesiąt znaków dodatkowych typu: @#$%

Szybko okazało się, iż bajt jest zbyt mały. Pamięci komputerów mieściły coraz więcej bajtów. Zaczęto posługiwać się kilobajtami, megabajtami i gigabajtami.

Ale przedrostek kilo-, a następnie mega-, giga-, tera- nie oznaczał mnożenia przez 1000, tylko przez 2 do potęgi 10 czyli 1024.

Tak więc megabajt to nie milion bajtów tylko 1048576B (duża litera B oznacza bajt, mała litera b oznacza bit).

Tak więc gigabajt to 1073741824B a nie miliard bajtów.

Tak przedrostki rozumieją do dziś producenci komputerów i programów.

Natomiast producenci dysków inaczej rozumieją przedrostki kilo-, mega-, giga-, tera-. Oni traktują je zgodnie z układem SI.

Dlatego też dysk 100GB czyli 100 gigabajtów ma pojemność 100 mld B. Gdy taki dysk włożymy do komputera to jego pojemność zostanie policzona prawidłowo i dowiemy się, że mamy na dysku 93,1GB. Reszta przepadła bezpowrotnie przy przeliczaniu gigabajtów na gigabajty.

Idź po więcej informacji.

Komputer PC dla seniorów

Komputer PC dla seniorów, więcej…

Zadaniem książki „Komputer PC dla seniorów” jest przede wszystkim przekonanie wszystkich tych, którzy boją się zasiąść przed monitorem i zacząć eksperymentować z nieznanym sobie urządzeniem, że obsługa komputera nie jest tak skomplikowana, jak im się wydaje. Od wielu lat rzesze ludzi pracują nad tym, żeby możliwie uprościć korzystanie ze zdobyczy współczesnej techniki. Dlatego dziś nawet ci, których blokuje lęk, że „coś zepsują”, mogą w końcu odkryć nowy, fascynujący i niezwykle przydatny obszar życia. W niniejszej książce znajdziesz informacje dotyczące korzystania z wielu przydatnych programów — tekstowych, obliczeniowych, służących do odtwarzania filmów i muzyki, a także do przeglądania zasobów Internetu — oraz praktyczne porady w zakresie poruszania się po sieci. Dzięki zawartym w niej ćwiczeniom bez trudu opanujesz tajniki obsługi komputera.

3 komentarze

  1. Wiesiek

    Dzieki mam 50 lat a to dla mnie byla czarna magia, cos zaczynam rozumiec

  2. Glaca

    Fajne jak lato z radiem!!!!!!! 🙂

  3. Konradt

    bardzo ciekawa pozycja 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *