Anti-Spam – sposób na spamboty

Definicja spamu z Wikipedii:

Spam – niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne. Najbardziej rozpowszechniony jest spam za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz w Usenecie. Część użytkowników doświadcza także spamu w komunikatorach (np. ICQ czy Gadu-Gadu). Zwykle (choć nie zawsze) jest wysyłany masowo.

Istotą spamu jest rozsyłanie dużej ilości informacji o jednakowej treści do nieznanych sobie osób. Nie ma znaczenia, jaka jest treść tych wiadomości.


Obecnie istnieje cały przemysł wysyłania ludziom reklam wbrew ich woli. Najczęstszą metodą używaną przez spamerów jest skanowanie sieci w poszukiwaniu adresów poczty elektronicznej i wysyłaniu danej wiadomości na wszystkie znalezione adresy.

Do tego celu służą programy komputerowe nazywane spam-botami albo po angielsku harvester (żniwiarka).

Programy tego typu poszukują plików zawierających teksty wyglądające jak adresy mailowe. Ponieważ adres taki musi zawierać znak @ to pod uwagę brane są teksty przed i po tym znaku. Najczęściej przeszukiwane są strony WWW lub archiwa grup dyskusyjnych. Następnie uzyskane w ten sposób adresy wykorzystane są do masowego wysyłania spamu.

Szukając sposobu ochrony znalazłem serwis http://polish.spampoison.com/

Na naszej stronie umieszczamy link tekstowy:

Walcz ze spamem! Kliknij tutaj!

albo baner:


prowadzący do tego serwisu.

Jak to działa:

Roboty zbierające emaile zostaną zamknięte w nieskończonej pętli i będą otrzymywać dynamicznie generowane fałszywe adresy, przez co do ich baz danych zostaną dostarczone nieprawdopodobne ilości bezużytecznych danych. Dzięki temu bazy te zostaną zatrute do tego stopnia, że staną się całkowicie bezużyteczne 🙂

Kod html do pobrania ze strony serwisu Spam Poison Community.

2 komentarze

  1. Konri

    Wydaje mi się że wbudowane wtyczki w programy pocztowe są wystarczająco dobre do walki ze spamem. Pozdrawiam!

  2. Wojciech Wesołowski

    Ja popieram każdą inicjatywę walcząca ze spamem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *