Blog tematyczny


Blog tematyczny – dlaczego właśnie taki?
To proste, aby blog mógł osiągnąć wysoką pozycję w wyszukiwarce Google, musi mieć dużo oryginalnej treści, do tego często aktualizowanej. To znaczy, że powinieneś dodawać średnio jeden artykuł tygodniowo.
A kiedy to będzie możliwe? Kiedy będziesz miał dość tematów, aby pisać przez kilka lat?
Ano wtedy, kiedy Twój blog to będzie blog tematyczny.  Kiedy będziesz pisać na tematy bliskie tobie, na tematy na których się znasz, które są twoim hobby lub pasją.

Utwórz domenę ze swojej frazy – słowa kluczowego oddzielając poszczególne wyrazy myślnikami i nie używaj polskich znaków.
Dlaczego tak ważne jest umieszczenie twojej frazy w domenie (adresie) bloga? Jest to czynność wykonywana „pod wyszukiwarkę”. Google „lubi”, gdy słowa kluczowe znajdują się w domenie. Lepiej indeksuje taką stronę i wyświetla ją na lepszych pozycjach w wynikach. A przecież o to chodzi! Twoja strona osiągnie lepsze pozycje nawet, jeśli Twoje działania nie będą zbyt intensywne.
Tworzenie blogów/stron z takimi domenami polecam wszystkim, którzy początkują w temacie marketingu internetowego. Szybko można zaobserwować wtedy efekty swoich działań. Być może z czasem, kiedy „obędziesz” się w temacie, zapragniesz mieć bloga/stronę w innej domenie, np. łatwiejszej do zapamiętania, przyjaźniejszej dla użytkowników, budującej Twoją markę.

Teraz, kiedy utworzyłeś swój blog tematyczny, pora nasycić go treścią.

W zależności od tego, jaka będzie jego tematyka, powinieneś umieścić w nim jak najwięcej oryginalnej treści (najlepiej własnego autorstwa). Oryginalne teksty, nie powielane z innych stron są bardzo dobrze odbierane przez wyszukiwarkę Google. Miej to na uwadze tworząc posty i wpisy. Im więcej zawrzesz w nich własnych myśli tym lepiej dla Twojego e-biznesu… no i dla Ciebie.

Tworząc swój blog tematyczny, jednak na uwadze miej kilka ważnych reguł:

  1. Twórz oryginalne, nie skopiowane teksty.
  2. Niech Twój blog tematyczny ma co najmniej 5 podstron im więcej tym lepiej.  Im więcej na blogu tekstu tym lepiej.
  3. Jeśli tylko to możliwe używaj Twojej frazy w tekście. Pisz ją już z polskimi znakami.
  4. Fraza powinna znaleźć się na pierwszej stronie Twojego bloga, w pierwszych 1000 znakach. Najlepiej, jeśli będzie pierwszą informacją na stronie.  Kilka razy powinna być  podlinkowana i pogrubiona.
  5. Jeśli umieszczasz w blogu obrazy, zawsze podpisuj je swoją frazą (słowami kluczowymi) jako  tekst alternatywny lub podpis.

Im więcej wartościowej wiedzy dostarczysz czytelnikom, tym bardziej w ich oczach staniesz się wiarygodny. Blogi podejmujące wąski temat są dla odwiedzających bardziej wartościowe niż witryny, w których autorzy „wrzucają” informacje z wielu dziedzin.

Tak utworzony blog tematyczny  dodaj do wyszukiwarki Google. Możesz to zrobić, gdy blog nie jest jeszcze gotowy. Google lubi strony, na których zachodzą zmiany, wprowadzany jest nowy tekst, to oznacza, że strona „żyje” i wyszukiwarka częściej ją odwiedza i szybciej indeksuje zmiany. Możesz więc z powodzeniem dodać swój blog tematyczny do wyszukiwarki już po zarejestrowaniu domeny a następnie zająć się jego tworzeniem. Dodać bloga możesz  umieszczając w sieci kilka linków do swojego bloga. Możesz umieścić linki na forum, gdzie jesteś zalogowany lub w bezpłatnym katalogu. Po tym linku robot wyszukiwarki wejdzie na Twój blog tematyczny  i tym samym doda jego kod do swoich zasobów.

blog tematycznyOd czego zależy dobra pozycja strony w wyszukiwarce? Najogólniej mówiąc – pozycja w wyszukiwarce zależy od jakości strony „w oczach wyszukiwarki”. Google „ocenia” strony w oparciu o ściśle określony algorytm. Można powiedzieć, w dużym uproszczeniu, że jest to pewien filtr, przez który przechodzą wartościowe strony a zatrzymują się te, które nie spełniają kryteriów. Wartościowe strony otrzymują wyższe pozycje, a mniej wartościowe zostają w ogonie wyników wyszukiwania. Aby strona otrzymała wysoką pozycje powinna spełniać tych kilka warunków:

  1. Do strony muszą prowadzić linki z innych stron internetowych.
  2. Strona musi zawierać frazy (słowa kluczowe w tekście).
  3. Strony posiadające słowa kluczowe w domenie prościej jest wypozycjonować.
  4. Domeny starsze są wyżej indeksowane (mają lepszą pozycje) niż domeny i strony nowo powstałe.
  5. Strona powinna odsyłać do innych stron w Internecie (witryny – „ślepe uliczki” trudniej wypozycjonować).
  6. Każda oryginalna, unikalna i wartościowa informacja jest cenna w sieci. Jeśli do Twojego bloga prowadzi duża liczba linków z innych stron, to wyszukiwarka postrzega taką stronę jako wartościową. Skoro bowiem strony w sieci kierują swoich użytkowników pod jeden adres, znaczy to, że znajduje się na nim coś godnego uwagi. Google każdej stronie przypisuje wartość liczbową (rangę) i porównuje na jej podstawie z innymi stronami „z branży”. Staraj się więc, aby twój blog tematyczny miał  jak najwięcej linków z innych stron.Będąc przy temacie linków należy wspomnieć, że link linkowi nie równy. Jeden „mocny” link wart jest czasem więcej niż setka „słabych”. Stąd stronom nadawana jest wspomniana wcześniej ranga – PageRank.PageRank, to wartość liczbowa w przedziale od 0 – do 10. Każda nowo powstała strona ma PageRank (PR) = 0. W miarę, jak strona  zyskuje coraz większą popularność, pojawiają się do niej nowe linki w sieci, jej PR wzrasta. Ważne jest, gdy będziesz umieszczać odnośniki do swojego bloga w sieci, aby wybierać witryny o możliwie wysokim wskaźniku PR. Przyjmuje się, że aby skutecznie wypozycjonować witrynę na dobrych pozycjach w Google, należy dodawać linki do niej w serwisach o PR ≥ 3. Witryny z niższym PR nie są tak skuteczne.
    Aby Twój blog tematyczny łatwo się przebił do pierwszej 10 w wynikach wyszukiwania, możesz skorzystać z Serwis4u – platformy, która oferuje Ci hosting, instalację i optymalizację bloga opartego na WordPressie oraz bazę wiedzy i pomoc techniczną on-line.
    Z tą firmą twój blog tematyczny będzie profesjonalny i nie będziesz mieć żadnych problemów technicznych. Poza tym uzyskasz również pomoc w zakresie pozycjonowania.

Umieść więc swój blog tematyczny na hostingu Serwis4u.

Z pewnością przyniesie to Ci dożo korzyści.


Możliwość komentowania została wyłączona.